19. međunarodna izložba inovacija u NSK

Od 14. do 16. listopada 2021. g. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu održava se 19. međunarodna izložba inovacija. Svrha je izložbe povezati znanost i gospodarstvo, prikazivanjem projekata u znanosti primjenjivih u gospodarstvu. Planira se predstavljanje 320 izlagača iz zemlje i 20-ak iz inozemstva. Glavni je organizator sajma Udruga inovatora Hrvatske, a suorganizator Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu. Ključne su teme konferencije okruženje za kreativnost i inovacije, akademsko obrazovanje i gospodarstvo, inovacije i poduzetništvo te primjeri dobre prakse. Na Međunarodnonoj izložbi inovacija, Marko Liker i Gabrijela Kišiček s Odsjeka za fonetiku predstavili su inovacije Multikanalna baza podataka za analizu globalnih kinematskih uzoraka u govoru – KROKO[I1] te Argumentacijska analiza procesa i procedura u stvaranju javnih politika[I2] .

Fotografija otvaranja sajma
Otvaranje Međunarodne izložbe
Fotografija profesora Marka Likera
Marko Liker – Multikanalna baza podataka za analizu globalnih kinematskih uzoraka u govoru – KROKO
Gabrijela Kišiček – Argumentacijska analiza procesa i procedura u stvaranju javnih politika
Plakati na predstavljanju: Multikanalna baza podataka za analizu globalnih kinematskih uzoraka u govoru – KROKO i Argumentacijska analiza procesa i procedura u stvaranju javnih politika
Prikaz analize govora snimljenoga različitim instrumentalnim tehnikama

KROKO donosi dva inovativna rješenja, čija će primjena unaprijediti dijagnozu i terapiju atipičnoga (oštećenoga) govora.

Prvo je inovativno rješenje kvazi-spontani govor snimljen ultrazvukom i elektropalatografijom u laboratoriju. Ovakva baza podataka spaja teško spojive zahtjeve: snimanje govora sofisticiranim laboratorijskim uređajima i snimanje govora u svakodnevnoj razgovornoj komunikacijskoj situaciji. Takav govorni korpus omogućuje istraživanja čiji će rezultati biti relevantniji i primjenjiviji u praksi od onih do sada dostupnih.

Drugo inovativno rješenje je izoliranje globalnih kinematskih uzoraka u pokretima govornih organa u atipičnom (oštećenom) govoru. Uzorci globalnih govornih pokreta u atipičnom govoru do sada su bili potpuno nepoznati, a vjeruje se da utječu na ukupnu razumljivost govora. Ako vježbanjem samo jednog tipa pokreta možemo popraviti ukupnu razumljivost govora, onda praktičnom primjenom ovih rješenja možemo razviti učinkovitiju govornu terapiju i učinkovitije govorne vježbe od trenutno poznatih i dostupnih.

Više o projektu na poveznici: https://fonet.ffzg.unizg.hr/kroko

Inovacije su rezultat sudjelovanja na europskom COST projektu: European Network for Argumentation and Public Policy Analysis koji okuplja argumentacijske stručnjake i retoričare iz svih zemalja Europske Unije te zemalja u susjedstvu. Projekt je usmjeren na podizanje razine kvalitete komunikacije između građana i sudionika u procesu stvaranja politika uz pomoć, posredovanje i ekspertizu argumentacijskih stručnjaka i retoričara.

BAZA PODATAKA služi kao integralni izvor materijala za istraživanje i analiziranje političke argumentacije raznih europskih država. Sadržava materijale iz medija, intervjue, govore u parlamentima itd. o različitim temama poput klimatskih promjena, održivog razvoja, energetskih politika, migracija, ljudskih prava koje su podjednako važne za sve zemlje članice Europske Unije

METODOLOGIJA – razvoj ujednačene metodologije za anotaciju i analizu prikupljenog korpusa (političkog diskursa)

NORMATIVNE SMJERNICE za unaprjeđenje argumentacijske prakse u političkom diskursu

EDUKATIVNI SADRŽAJI za unaprjeđenje argumentacijske prakse u političkom diskursu Više o projektu na poveznici: https://publicpolicyargument.eu/