Došli su, vidjeli i pobijedili!

Što čini dobar govor

U subotu i nedjelju, 22. i 23. svibnja na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Klub studenata fonetike Eufonija održao je peti jubilarni FonET – „mali tečaj govorništva.“

Kroz dva dana bilo je sveukupno 22 sudionika, studenata s raznih fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koji su prepoznali ovaj projekt kao nešto korisno što će im pomoći u svakodnevici. Prvi dan sudionici su naučili teorijski dio – kako sastavljati govor, dobro argumentirati svoje tvrdnje, profilirati publiku te tehniku verbalne i neverbalne komunikacije. Drugi dan je bio popraćen praktičnim dijelom, pisanjem samih govora te pripremom za izvođenje istih. Započeli smo s radionicom o tome kako suzbiti strah od javnog nastupa, a zatim nastavili vježbama za glas i izgovor kojima smo ih pripremili za samo izvođenje govora na kraju.

Predavači su bili studenti preddiplomskog i diplomskog studija fonetike: Christian Coltrane, Iva Lendić, Marijana Lukić, Ana Miljević, Nina Nodilo, Nika Pulig, Mihovil Rora, Veronika Štefanko, Lucija Šupe, Josephine Ida Zec i Ana Žagmešter koji su svoj entuzijazam i ljubav prema fonetici pokušali prenijeti na druge.

FonET su podržali  i profesori Odsjeka za fonetiku, a profesorica doc.dr.sc. Gabrijela Kišiček održala je gostujuće predavanje o ulozi retorike u politici.

Motiv projekta je pobjeda straha od javnog nastupa što su pokazali svi sudionici kada su stali pred publiku i izveli svoj govor. Posebno nas je oduševila hrabrost sudionika, ali i stečeno znanje koje smo im prenijeli, a koje su primijenili u praksi. Evo i nekoliko dojmova:

Najviše mi se svidjela organizacija radionice te pristupačnost svih izlagača i osoba koje su sudjelovale u ovome projektu. Želim zahvaliti mladim kolegama na ovoj prilici i uspjeh u nadolazećim projektima jer su iskazali veliki trud, volju i znanje da učine ovaj projekt što boljim i uspješnijim.“

„Teško mi je istaknuti jednu stvar, tako da ću reći da su mi se posebno svidjeli angažiran i pristupačan pristup svih predavača i voditelja vježbi, prijateljsko i poticajno okruženje koje su svi iz organizacije iskazivali prema polaznicima, ali i razina organiziranosti i pažnje posvećene svim pojedinostima koje su obogatile ovaj poseban događaj.“

Vjerujemo da su svi naši sudionici pobijedili već samom prijavom na FonET, a kako bi rekao Cezar, maskota projekta: „Nemamo se čega plašiti, osim samog straha.“